Sportvisserij Loodvrij - Op weg naar een schone toekomst

Vrijdag 14 november 2025

Lood wordt door veel sportvissers gebruikt als verzwaring van de vislijn, in kunstaas en in voerkorven. Het nadeel: bij verlies komt dit lood in het milieu terecht. Dat is schadelijk voor mens, dier en de waterkwaliteit. In steeds meer sectoren is lood daarom al teruggedrongen of zelfs volledig verboden. Denk dan aan in benzine, verf, waterleidingen en de jacht.

Ook binnen de sportvisserij krijgt loodreductie steeds meer aandacht. De Visunie (voorheen Sportvisserij Nederland), de Unie van Waterschappen en de Rijksoverheid hebben hiervoor de Samenwerkingsovereenkomst Sportvisserij Loodvrij 2022-2024 afgesloten. Daarmee wordt voortgebouwd op de Green Deal Sportvisserij Loodvrij, met als uiteindelijke doel: een volledig loodvrije hengelsport in 2027.

Waarom loodvrij vissen?

Lood is een zwaar metaal dat schadelijk is voor mens en milieu:

  • Voor dieren: watervogels kunnen lood inslikken met loodvergiftiging als gevolg.
  • Voor mensen: sportvissers kunnen lood binnenkrijgen via de huid, slijmvliezen (bijvoorbeeld bij het dichtbijten van loodhageltjes) of door dampen bij het smelten en gieten van lood.

Omdat lood risicovol en ongezond is, zetten De Visunie en partners vol in op bewustwording en op de overstap naar milieuvriendelijke alternatieven.

Europees loodverbod op komst

Het European Chemical Agency (ECHA) heeft op verzoek van de Europese Commissie een voorstel gedaan om lood in munitie én visgerei te beperken. Het advies: verkoop en gebruik van vislood binnen 3 tot 5 jaar aan banden leggen, afhankelijk van het gewicht.

Dit betekent dat sportvissers zich de komende jaren moeten voorbereiden op een mogelijk Europees verbod. De betrokken organisaties ondersteunen dit traject volledig. Een definitief besluit vanuit de EU volgt in de komende periode.

Loodalternatieven voor de karpervisserij

Karpervissers hebben tegenwoordig volop keuze uit duurzame en veilige alternatieven. Deze gewichten – gemaakt van steen, staal/ijzer of (verzwaard) beton – hebben zelfs voordelen ten opzichte van lood. Zo zakken ze minder snel weg in zachte bodems en zijn ze vaak beter gecamoufleerd. Sommige betonsoorten zijn licht poreus en kunnen worden voorzien van een flavour.

Hieronder een overzicht van beschikbare loodvrije alternatieven:

Staal / IJzer

Rubig Steelangler - Distance Grip, Ground en Six. Stalen gewichten in 40 t/m 140 gram.

Steen

Pallatrax Stonze - Verkrijgbaar van S t/m XXL, met wartel en inline.

Kiezels van Modified Materials - Stenen alternatieven met extra gewicht.

(Verzwaard) beton / Composiet

UFO Sinker Inline Distance - Inline versie van de Distance-modellen.

EcoSinkers - Loodvrije karpergewichten in drie vormen.

Karper XL - Verzwaard betonnen werpgewichten.

Rondo (Modified Materials) - Ronde gripper gewichten van composiet, 25 t/m 130 gram.

Samen naar een loodvrije hengelsport

Een schoner watermilieu begint bij jezelf. Met de vele beschikbare alternatieven is overstappen eenvoudig én verantwoord. Door bewust kiezen dragen we samen bij aan een gezonde toekomst voor mens, vis en natuur.

Meer informatie
Op de website van Sportvisserij Nederland over loodvrij vissen vind je onder meer: